Valami készül Washingtonban – Trump hétfőre időzített egy nagy bejelentést

Trump titokzatos hétfői bejelentését egy magas szintű látogatás előzi meg, amely újabb fordulatot hozhat az amerikai külpolitikában.

Pár évvel ezelőtt „egy titkosszolgálati és katonai forgatókönyv alapján a Magyar Nemzeti Bankot egyesek, szövetségeseink és barátaink, föl akarták használni arra, hogy megbuktassa a jegybank a kormányt” – mondta szerdai parlamenti meghallgatásán Matolcsy György. Az amerikai nagykövetség rögtön cáfolt, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s és LMP-s tagjai pedig meghallgatnák a jegybankelnököt, mondván, ha ez igaz, jelentenie kellett volna.
Nagy összeesküvésről beszélt Matolcsy
Szerdai parlamenti meghallgatásán Matolcsy György jegybankelnök a brókerbotrányt felidézve arról beszélt, hogy valójában egy NATO-szövetséges ország szerette volna felhasználni a jegybankot arra, hogy bankpánikot keltsen Magyarországon, és így az MNB által akarták megbuktatni a kormányt.
Egész pontosan úgy fogalmazott: „a Magyar Nemzeti Banknak ez a brókercsalásokat leleplező tevékenysége egy sorozatba illeszkedik, egy forgatókönyvbe illeszkedik. Ez egy nagy NATO-szövetséges ország budapesti nagykövetségéről folytatott kormánybuktató és jegybankbuktató tevékenységébe illeszkedik, amely 2014 őszén indult el.” Azonban a jegybank megmentette a helyzetet azzal, hogy időben leleplezte a brókercégeket.
Az Indexen szó szerinti leirat is olvasható Matolcsy beszédének vonatkozó részéről:
„Nem mindegy, hogy mikor találtuk meg ezeket a csalárdan működő brókercégeket. 10-15 év lopássorozatát nem mindegy, hogy január-február-márciusban találtuk meg, vagy esetleg májusban. Miért találtuk meg január-február-márciusban?
Mert valakik a Magyar Nemzeti Bankot szerették volna fölhasználni arra, hogy bankpánikot keltsenek Magyarországon 2015 áprilisára. Ez a bankpánik be is következett. Négy városban négy órát tartott. Mondanánk, hogy nem sok. De igenis sokkszerű volt az – még egyszer –, hogy egy titkosszolgálati és katonai forgatókönyv alapján a Magyar Nemzeti Bankot egyesek, szövetségeseink és barátaink, föl akarták használni arra, hogy megbuktassa a jegybank a kormányt.
Ez egy nagyon súlyos árnyék, nagyon sötét árnyék, mélyszürke árnyék, nincs is árnyalata, csak egy árnyalata van: a sötét. Igen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azonban a Magyar Nemzeti Bank mandátumához híven az árstabilitást, a pénzügyi stabilitást és a kormányzati gazdaságpolitika támogatását figyelembe véve úgy működött, hogy ez ne következhessen be. Időben lelepleztük a brókercégeket. Tizenöt hónappal a jegybank és a felügyelet integrálása után 10-15 éves csalássorozatot lepleztünk le.
A jegybank nem felelős, hanem a jegybank leplezte le a csalásokat. Még egyszer: azért január-február-márciusban, mert segítettek a jegybanknak, hogy még időben, áprilisban lehessen bankpánik Magyarországon. De nem volt; négy órát volt, mert a magyar emberek, a magyar polgárok – köszönet ezért a magyar családoknak – józanok maradtak, a jegybank és a kormány szövetsége pedig működött.”
Az amerikai nagykövetség cáfol
A 2014 őszén elindult, budapesti nagykövetségről vezényelt „támadás” kapcsán valószínűleg az amerikaiakra utalhatott Matolcsy, hiszen akkor robbant a kitiltási botrány. Az amerikai nagykövetség viszont a Népszava érdeklődésére hiteltelennek minősítette a Matolcsy által elmondottakat.
„Magyarország és az Egyesült Államok partnerek és NATO-szövetségesek. Az Egyesült Államok nem kísérelte meg a magyar kormány megdöntését 2014-ben vagy bármikor máskor, s nem találjuk hihetőnek, hogy bármely más NATO-tagállam erre kísérletet tett volna” – szögezte le a nagykövetség szóvivője.
Az ellenzék számon kérné Matolcsyt
A parlament nemzetbiztonsági bizottságának LMP-s és MSZP-s tagjai, Szél Bernadett és Molnár Zsolt is közölték: tájékoztatást várnak Matolcsytól a bizottság következő ülésén. Szél Bernadett szerint „amennyiben Matolcsy György komolyan gondolta tegnapi állításait, hibázott és mulasztást követett el azzal, hogy az ügyről nem tájékoztatta az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottságát” – írja az Index.
A szocialista Mesterházy Attila az ügyben kérdést intézett Lázár Jánoshoz, mivel ő az Információs Hivatalt felügyelő miniszter. Mesterházy arra kíváncsi, ha tényleg úgy van, ahogy Matolcsy állítja, akkor mit tett a kormány azért, hogy ezt a nagykövetségről koordinált kormánybuktató tevékenységet kivédje. A szocialista politikus emellett vizsgálóbizottság felállítását is kezdeményezi, hogy kiderüljön, igazat mond-e a jegybankelnök.